Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vysočtí hasiči pečou sejkory

 

Vysočtí hasiči pečou sejkory a hrají divadlo

17. 10. 2013, 6:29  |  stalo se  |  Poznejte své hasiče  |  SemilskoJablonecko

VYSOKÉ NAD JIZEROU - Nejvýše položené město v republice má i speciální hasičský sbor. Nejen že jezdí hasit požáry, nebo pomáhat při povodních. Tamní dobrovolníci mají mezi sebou zřejmě nejvíce divadelních ochotníků. A při josefské zábavě napečou v jednom tahu dva a půl tisíce sejkor.

Hasičský potěr ve Vysokém nad Jizerou.

Hasičský potěr ve Vysokém nad Jizerou.
Foto: SDH Vysoké nad Jizerou
 

První písemná zpráva o hasičích ve Vysokém nad Jizerou je uvedena v nejstarší sokolské zápisnici z 10. srpna 1873 ve druhé jednatelské zprávě a zní: "Jednota uznávajíc nevyhnutelnou potřebu hasičů pro naše město a okolí zařizuje obor hasičský, jakožto zvláštní řád, Jednotou přijatý a zaslán k potvrzení. V témže roce hasiči požádali o nejpotřebnější náčiní."

Dnešní vysočáci mají hned několik nej. Patří mezi nejstarší v okrese, jsou tu přes 145 let. Je mezi nimi asi nejvíce divadelníků a pak upečou nejvíce sejkor za jeden večer. Na tradičním Sejkoráku, bálu, který pořádají v místní hasičárně, jich za večer přes plotnu projde na dva a půl tisíce. A tradice velí: Přes tři metráky brambor musejí místní dobrovolníci ručně naškrábat a nastrouhat.

Velitelem sboru, který čítá na 130 hlav, je Robert Nesvadba. Netřeba zmiňovat, že je zároveň divadelníkem. Konečně jsme ve Vysokém a Krakonošův divadelní podzim, ochotnická přehlídka, která slouží i jako nominace na Jiráskův Hronov, právě ve městě probíhá. "Pro divadelníky děláme v hasičárně po představení posezení," popisuje jedno ze spojení s divadelními prkny Nesvadba.

Většina sborů v okolí si stěžuje, že zájem dětí o hasičský sport by mohl být větší…

Teď jsme zarazili nábor. Přihlásilo se nám na dvaatřicet dětí a nejsme schopní je utrénovat. Jsme na ně čtyři a scházíme se každou středu. Pro děti pořádáme každoročně tábor. Je to takové motivační, když se zúčastní alespoň dvou soutěží, tak pak s nimi chlapi vyrazí na 14 dní. Ty dva týdny je pak vyjdou na pět stovek, včetně stravy. V poslední době jsme byli třeba na Studenci, v Jičíně, nebo Dachové. Aby tam bylo koupaliště. Pochopitelně je to s hasičskou tématikou, trocha sportu a týden před Vysockou poutí vyrazí.

Spolky na vsích a v menších městech jsou hybatelem dění...

V Březnu máme vyhlášený Sejkorák, Josefovskou zábavu. To se upeče dva a půl tisíce sejkor a je to akce, kterou dělali už naši dědové. První srpnový víken pak pořádáme pouť a po třicáté pořádáme večery v rámci divadelní přehlídky. Je to tak, jak to na vesnicích bývá. Řada lidí má dvojí, nebo trojí členství. Hasiči a divadlo jsou dva spolky, které spolku spolupracují velice úzce. Dokonce když divadelníci opravovali divadlo a potřebovali peníze na novou oponu, tak jsme sáhli do svých peněz a půjčili jsme jim. Já sám jsem jak ochotník, tak hasič.

Dva a půl tisíce sejkor? Dá se to vůbec zvládnout?

Proč ne. Máme dole jednu místnost, která se celá uklidí, připravíme speciální stůl a tady se pak celý večer peče. Čtyři lidi to roznášejí nahoru, na sál a ještě je prodáváme přes ulici. Samozřejmě s tím, že se v pátek ráno sejdeme a dodržujeme tradici – ručně si oškrábeme brambory. Sedmeme si do garáže a škrábeme. Naštěstí o to lidi mají zájem, takže to neděláme tři, nebo čtyři.

Máte výjezdovou jednotku. Evidujete si někým způsobem, kolikrát jste byli za poslední dobu v terénu?

13. červana roku 2000 jsme byli 64x u požáru, 51x na technickém zásahu, šestkrát na povodních, 18x na cvičení a šestkrát jsme vyjížděli k planému poplachu. Za třináct let jsme vyjeli prakticky každý měsíc. Jsme předurčeni pro odstraňování stromů a plnění vrtulníku.

Máte v garážích nějakou chloubu?

Motorovou stříkačku značky Praga z roku 1934. Je funkční. Máme také generálkovanou tatrovku, v roce 2008 se na její úpravy utratilo 1,4 milionu korun. Je prodloužená, aby se do ní vešlo sedm kubíků vody, protože se sem jen tak někdo nedostane. Dále dvě cisterny Savien a starou Tatrovku 805, která tahá Pragovku na přehlídky. Máme taky výborného technika, Jarka Kučeru, který o ně pečuje. Když jsme jezdili s tatrovkou před pěti lety na generálku, tak jsme sjezdili desítky sborů, abychom vymysleli, jak to vůbec udělat. A Jarka si v průběhu i kontroloval, jestli firma dělá úpravy, jak má. A sázíme i na výbornou spolupráci s městem. Když jsme repasovali tatrovku, tak nám pomohli čtyřmi sty tisíci. Dneska si už na zásazích nepřipadáme jako chudí příbuzní a když odjedeme, můžeme týden být naprosto soběstační. Nejen že do toho hromadu peněz dává město, ale i sbor, který tu výjezdovou jednotku podporuje. A tím, že děláme zábavy, si i vyděláváme.

Na webu jsem našel informaci, že jste letos oslavili 145 let. Jinde jsem se zase dočetl, že jste jako sbor ještě o kousek starší. Tak jak to tedy je?

Když jsme Josefa Hejrala požádali o vydání almanachu k oslavám, tak se ponořil do archivu zdejšího muzea a podařilo se mu vytáhnout takové dokumenty, o kterých se nám ani nesnilo. A zjistil, že sbor byl založený ještě o tři roky dříve, než uvádíme. Ale protože to byla Sokolská tělovýchovná jednota hasiščsko-sokolská, tak to naši předci asi nepočítali a směrodatné datum považovali až skutečné založení sboru. Takže on to přinesl s velkou slávou a říká: "Co chcete slavit, když jste to měli před třemi lety? Máte za dva roky 150." Ale řekli jsme si, že nebudeme měnit historii a budeme držet počítání, co doposud. Asi naši předci měli nějaký důvod, proč to počítali, jak počítali.

Co vás čeká v nejbližší době?

Volno. Až opadne šrumec kolem Krakonošova divadelního podzimu. A pokud možno až do jara, pokud nebude nějaká kalamita.

Autor: Aleš Mastník

 
 

Archiv

Kalendář
<< červenec >>
<< 2022 >>
Po Út St Čt So Ne
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Statistiky

Online: 3
Celkem: 339476
Měsíc: 5407
Den: 150